čtvrtek 25. prosince 2014

Vánoční koleda od Charlese Dickense


Jsou Vánoce a s nimi opět čas pohádek. Ty české už většinou známe, a tak je čas podívat se za hranice. Sama se teď setkávám s filmy a pohádkami, které z českého prostředí tolik neznám, a tak je to ideální příležitost. Pro tento příspěvek jsem vybrala příběh napsaný Charlesem Dickensem z roku 1843, který se jmenuje Christmas Carol neboli Vánoční koleda. Příběh vypráví o lakomém mrzoutovi Ebenezeru Scroogeovi, kterému bylo lepší se vyhnout, ale nakonec k nápravě přišel. Jak? To vám odvyprávím níže. Ale nejdřív pár faktů.

Dickensova Vánoční koleda se hned po vytištění setkala s velkým úspěchem a měla velký vliv na oživení zájmu o staré vánoční tradice v Anglii. Pro Dickense to ale nebyl jen vánoční příběh, ale také způsob jak poukázat na chudobu a sociální nerovnost ve viktoriánské společnosti. Příběh tak přináší obrazy vánoční radosti a domácího tepla, ale také obrazy beznaděje a chudoby. Tato novela se dodnes nepřestala tisknout a byla uvedena nesčetněkrát jako film, divadlo nebo opera.


V anglofonním prostředí ožívá hlavně o Vánocích ve svých filmových verzích. Mezi oblíbené patří Scrooge z roku 1951The Muppet Christmas Carol nebo Scrooged s Billem Murray z roku 1988. Moje zkušenost je sice z Kanady, ale myslím, že bude relativně přenosná i na další země jako USA, Velkou Británii a další.A jen na okraj. Všichni známe Strýčka Skrblíka, ale možná méně už známe jeho anglickou verzi jména, která je "Scrooge McDuck". Byl pojmenován právě po Ebenezeru Scroogeovi z Dickensový novely.


Strýček Skrblík alias Scrooge McDuck.
Tady je zkrácená verze příběhu:

Příbeh začíná na Šědrý den, sedm let po smrti Ebenezerova obchodního partnera Jacoba Marleyho. Během noci se Scroogeovi (Vydřigrošovi) zjeví duch Marleyho a varuje ho, že jeho duše ponese těžká pouta na věčnosti, pokud nezmění své hrabivé způsoby. Předpovídá, že ho budou následovat další tři duchové. Zmínění tři duchové navštíví Scrooge během noci a naplní tak Marleyho proroctví.

První duch, Duch minulých Vánoc, vezme pana Scrooge do doby jeho dětství a mládí, což se dotkne něžné stránky starého lakomce. Druhý duch, Duch současných Vánoce, vezme Scrooge na tři odlišná místa (do obchodu plného radostných lidí nakupujících na štědrovečerní večeři, na rodinnou oslavu Scroogeova skorem ožebračeného písaře a k rodině bez domova, choulícího se kolem otevřeného ohně) s cílem vyvolat v lakomci pocit zodpovědnosti k jeho písaři. Třetí duch, Duch budoucích Vánoc, mučí Scrooge strašnou vizí budoucnosti, pokud se nepoučí a nebude jednat podle toho, co viděl.

Nemocný syn písaře Tiny Tim Cratchit nakonec nezemře, jak duchové varovali, a Scrooge se stane jiným člověkem. Se svým písařem jedná s laskavostí, štědrostí a soucitem, a získá tak reputaci muže, který ztělesňuje ducha Vánoc.

Pro zájemce kompletní anglická verze jezde

S plnou českou verzí online už jsem moc nepochodila, takže vás odkážu na knihovnu.

Každopádně Všem přeju Krásné Vánoce a ještě krásnější rok 2015! :)

Žádné komentáře:

Okomentovat