pondělí 24. listopadu 2014

Na skok do Ottawy! Část první


Před pár dny jsme se vrátili z cesty do Ottawy. Hlavní město leží přibližně 3550 km od Vancouveru a cesta tam zabrala s jedním přestupem "pouhých" 5 hodin letu. Ne nadarmo je Kanada druhou největší zemí světa. Pro lepší představu velikosti Kanady uvádím dvě níže uvedené mapy. Takže kam bychom doletěli, kdybychom urazili stejnou vzdálenost, ale vyrazili bychom z Paříže?

Vancouver-Ottawa

Paříž-Uralsk (Kazachstán)

Pro začátek pár faktů. Ottawa byla založena v roce 1826 pod jménem Bytown. Hlavním městem v té době Kanadské provincie byla jmenována v roce 1857 královnou Viktorií. Ideálním kandidátem se stala nejen proto, že byla obklopena hustými lesy vhodnými k obraně města, ale také ležela na hranici oblastí obývanými francouzskými a anglickými usedlíky. Tato hranice je patrná i dnes, protože řeka Ottawa odděluje město Ottawa ležící v provincii Ontario a město Gatineau, ležící v provincii Quebeck. Stačí tedy přejít most a už na vás nejen všichni mluví francouzsky, ale francouzština se také všude objevuje na prvním místě před angličtinou. 

Přejdete most...
A řetězec thajských restaurací Green Papaya mění svůj název na Papaye Verte. :)
 Velikostí se Ottawa řadí na 4. místo v rámci Kanady a má okolo 880 tisíc obyvatel. Nepatří tedy mezi největší města a její menší velikost jí i dopomohla stát se hlavním městem. Méně obyvatel v té době znamenalo méně potenciálních kandidátů na ty, kteří by protestovali proti vládě, a se kterými měla Kanada v té době neblahé zkušenosti.


Pohled na Ottawu z roku 1853. Parlamentní kopec je zatím jen kopec.
 Široko daleko okolo se nenachází žádné hory ani větší kopce, ale městem protéká několik řek. Už zmíněná řeka Ottawa a pak řeka Rideau a kanál Rideau. Kanál byl původně vybudovaný jako bezpečná dopravní tepna mezi Montrealem a městem Kingston a dnes je využívám převažně pro rekreaci. Ať už na procházky po jeho březích nebo projížďky na kajaku. Přes zimu se pak jeho část dlouhá 7 km promění v jedno velké kluziště, kam si můžete jít zadarmo zabruslit. Ale vemte si na sebe dost vrstev, budete bruslit v mínus 40 stupních.

V zimě.
V létě.

A když jsme tam byli my.

 My jsme se do Ottawy nevydaly v úplně ideální čas. Barevné podzimní listy byly už dávno opadané a bílá zima byla ještě v nedohlednu. Výsledek? Šedivo, zamračeno a tma od 4 odpoledne. A ačkoli bylo většinou okolo nuly, když začalo foukat, lezlo to až do morku kostí. Ale i tak to stálo za to. A bonus? Konečně jsem si podala žádot o nový pas, takže budu moct zase za hranice. Na vysvětlenou, Ottawa byla zásadní pro můj nový pas, protože tam, na rozdíl od Vancouveru, sídlí český konzulát.

Český konzulát v Ottawě. Hurá!!
 Ottawa je vládní město a ten dojem získáte ještě před tím, než dorazíte na Parlament Hill neboli "Parlamentní kopec", kde sídlí parlament. Ze všech stran na vás vykukují ambasády a všude visí vlajky. A to nejen kanadské, ale také provinční, což jsem ve Vancouveru nikdy nezažila. A později v Montrealu také ne, tam visely jen vlajky provincie Quebeck a i těch kanadských tam bylo velmi pomálu. ;) 


Hlavní atrakcí je určitě kanadský parlament. Před pár týdny se bohužel neslavně dostal do světových médií díky střelbě v jeho okolí, při které zahynul jeden voják, ale při naší návštěvě už nebyla uplatňována žádná neobvyklá bezpečnostní opatření. Stavba této vládní budovy začala v roce 1859 a v té době to byl největší stavební projekt svého druhu v Severní Americe. Budova má ideální postavení na kopci nad řekou i městem, což ji dodává patřičné majestátnosti. Její významnou částí je Peace Tower neboli "Věž míru", která byla postavena po požáru v roce 1916 a věnována památce vojáků padlých za první světové války. V okolí parlamentních budov pak stojí sochy významných státníků a politiků. Je tam mimo jiné sousoší pěti žen, které se zasloužily o právo žen být zvoleny do senátu. A zpodobněny jsou při oslavě svého úspěchu, a jak jinak slavit než šálkem čaje. :)


Žádné komentáře:

Okomentovat