čtvrtek 25. června 2015

Turistická výzva - Část čtvrtá...a zmrzlina


A je to tady, rok se s rokem sešel a než jsem stihla dopsat poslední příspěvek o turistické výzvě, proběhlo její další kolo. Celý květen jsem já a tisíce dalších běhala, abych se zasloužila o svá razítka. Ve stejný měsíc tady byla také na návštěvě moje ségra Bára a se zaujatím nás všechny "razítkáře", jak nás nazývala, pozorovala. Na letošní ročník už jsme byli lépe připraveni, takže jsme vše zvládli bez větších nervů. Myslím, že více vyčerpávající, než samotné získávání razítek, bylo čekání na kartičku, která vám umožní vstupy zadarmo na celý rok, a která byla cílem celé této akce. Já jsem byla šťastlivec, který čekal pouhou hodinu, ale něketří čekali třeba i tři nebo čtyři. Nějaké mezírky v systému tedy neustále jsou, uvidíme, co nás potká příští rok. A teďka hurá na poslední várku atrakcí.

Místo: Museum of Vancouver, zkrácenně MOV
Co tam je: MOV je moje nejoblíbenější muzeum ve Vancouveru. Ve stálé expozici toto muzeum mapuje historii města s mnoha archivními fotkami a exponáty. Historií se doslova procházíte. Můžete nastoupit do dobové tramvaje nebo se posadit v pokoji laděném do 60. let a poslouchat hity tehdejší doby. Dočasné výstavy jsou také většinou zajímavé a dobře udělané. Rozhodně doporučuji, určitě vám to rozšíří obzory o vývoji města.
Cena: 14 CAD
WebMuseum of Vancouver

Hamburgery vám naservírují rovnou do auta! I dneska je pár míst, kde to stále funguje.

Místo: H.R Macmillan Space Centre
Co tam je: Toto vesmírné centrum sídlí ve stejné budově jako Museum of Vancouver již od roku 1968. Na me mne bylo trochu moc technické, ale všichni milovníci vesmíru si určitě užijí všechna fakta jak o dobývání vesmíru tak o vývoji technologií k jeho zkoumání. Na vrchu muzea také sídlí planetárium, kde jsou promítány různé pořady o vesmíru. A pokud byste se chtěli podívat ke hvězdám ještě blíže hned vedle je GMS Observatory, kde se nachází obří teleskop. A vstupné je dobrovolné. V popředí muzea stojí ocelová socha kraba, který byl muzeu darován ke 100. výročí založení města a podle legendy kmene Haida je krab strážce vstupu.
Cena: 18 CAD
WebSpace Centre


Místo: False Creek Ferries
Co tam je: Jedná se o malé lodičky, které vás přepraví na různá místa dostupná ze zátoky False Creek. Samotná cesta lodí mě vždycky potěší a zároveň je to šikovné spojení. Není to nejlevnější, ale rychle vás to přepraví mezi několikam známými atrakcemi a čtvrtěmi - Science World, Granville Island, Maritime Museum, Museum of Vancouver, Space Centre, Yaletown a English Beach odkud je to jen kousek do Stanley Parku. Tyto lodičky zde fungují již od roku 1981 a ačkoli jsou dnes využívány převážně turisty, i místní je stále využívají jako rychlý způsob dopravy přes vodu.
Cena: od 3,25 CAD výše (denní pass 15 CAD)
Web: False Creek Ferries
Místo: BC Sports Hall of Fame and Museum
Co tam je: Toto muzeum sportu je součástí stadionu BC Place, kde hraje mimo jiné místní tým amerického fotbalu BC Lions. Dozvíte se tam jak mnoho o zimní olympiádě, která se zde konala v roce 2010, tak o významných sportovcích Britské Kolumbie. Jedna z galeriií je věnována Terrymu Foxovi, který je považován za kanadskou ikonu a dodnes slouží jako inspirace pro mnohé. A pokud nemáte v plánu zajít na zápas fotbalu, z muzea můžete nakouknout do nitra stadionu.
Cena: 15 CAD
Web: BC Sports Hall of Fame


Místo: Beaty Museum
Co tam je: Muzeum se nachází v kampusu University of British Columbia. Jedná se o muzeum biodiverzity a v jeho kolekci naleznete snad vše, co bylo a je možné v přírodě najít. Sbírka je rozsáhlá a určitě si ji víc užijí ti, co se tématem blíže zabývají, je to skvěle udělané. Já jsem si tady vzpoměnla na školní výlety do Národního muzea. Pokud ale budete mít cestu okolo, alespoň nahlédněte dovnitř, protože tam je u stropu zavěšená kostra velryby a pokud jste ji naživo nikdy neviděli, dojde vám, jak je obrovská. :)
Cena: 12 CAD
Web: Beaty MuseumMísto: Bloedel Conservatory
Co tam je: Pokud vyrazíte do Queen Elizabeth Park, který je známý svými okrasnými zahradami a výhledem na město, neměli byste vynechat Bloedel Conservatory. Jedná se o prosklenou kopuli, ve které se nachazí tropická zahrada plná exotických rostlin a ptáků. Ptáci létají volně kolem vás a je jich tam něco přes 150. Je to taková procházka malým rájem.
Cena: 6,50 CAD
Web: Bloedel ConservatoryMísto: Engine 374 Pavilion
Co tam je: Lokomotiva s číslem 374 má svoje výstavní místo, protože to byla právě ona, která přivezla první pasažáry přes celý kontinent až do Vancouveru. Její příjezd provázely velké oslavy a nadšení. Aby také ne, dokončení stavby železnice od východního pobřeží k západnímu znamenal zásadní krok ve vývoji města. Nejen lokomotiva, ale celá budova, kde se snoubí staré a nové, stojí za vidění. Budova sloužila původně k uskladňování a opravám lokomotiv a vagonů a některé dobové prvky jsou zachovány i dnes, kdy budova slouží jako komunitní centrum. 
Cena: dobrovolná
Web: Engine 374 PavilionMísto: Burnaby Village Museum
Co tam je: Tato historická vesnička je trochu dál od centra, ale pokud budete mít čas nazbyt, určitě doporučuji. Vše je postaveno a zasazeno do roku 1920. Do všech budov můžete nahlédnout, ať už se jedná o dobovou poštu, školu nebo obchod se smíšeným zbožím. Příjemné atmosféře pomáhají také nadšení dobrovolníci v kostýmech, kteří vám odvypráví, jak to všechno v té době fungovalo.
Cena: zadarmo
Web: Burnaby Village Museum
A to nejlepší nakonec, zmrzlina! Poslední měsíc je tady krásné počasí a tak na zmrzlinu myslím skoro denně. A pokud byste byly někde tady v okolí a na tu zmrzlinu taky hodně mysleli, můžete se jít schladit na tato místa. Dvě zmrzlinárny máme vyzkoušené a jsou vynikající. Jsou to Bella Gelateria a Earnest Ice Cream. Nejsou levné, ale je to zážitek. A další dvě místa jsme sami nevyzkoušeli, ale hodně se o nich mluví, takže směle do toho - Rain or Shine  a Soft Peaks. A já jdu na zmrzlinu! Psát o ní a nedát si ji, to se prostě nedá. :)

Žádné komentáře:

Okomentovat