úterý 26. července 2016

Shakespeare, ohňostroj a jóga

Ač titulek nabádá k tomu, že vám přináším zprávu o tom, jak byl Shakespeare zastižen při cvičení jógy pod nebem rozzářeným ohňostrojem, není tomu tak. Bohužel. Je to o trochu jednodušší, ale ne méně zajímavé. Vše souvisí s létem ve Vancouveru.

Celebration of Light

Kdo má rád ohňostroje, každé léto by tady byl ve svém živlu. Už od roku 1990 se tu každoročně pořádá soutěž o nejlepší ohňostroj. Tři týmy z různých zemí předvedou 20 minutový ohňostroj, který je sladěný s hudbou a stojí to za to. Začíná se vždycky v 10 večer a letos se můžeme těšit na týmy Holandska, Austrálie a USA. Poslední zmiňovaný je reprezentovaný Walt Disneyem, takže očekávání jsou veliká. A teď pár typů pro návštěvníky. 


Nejoblíbenějším místem na sledování ohňostroje je English Bay Beach. Lidé si z toho často udělají celovečerní akci. Dorazí brzy, aby si zabrali místo, přinesou gril a pomalu se propovídají a progrilují až k času ohňostroje. Ideální. Oblíbenost tohoto místa ale vede k tomu, že tam je hlava na hlavě. Pokud máte radi davy, jděte do toho, jinak doporučuji jiná místa. 


Konkrétně můžu vyjmenovat například Vanier Park, Kitsilano Beach, Jericho Beach nebo Trimble Park. Ale pláže podél jižní části English Bay by měly mít celkově slušná místa na pozorování a trochu míň zalidněná. Ale i tak počítejte s větším počtem lidí. A z toho vychází další rada. Dostat se tam je jedna věc, ale dostat se zpátky domů je věc složitější. Pokud to je možné, auto nechte doma, protože parkování je šílené. Hromadné dopravní prostředky jsou taky na draka, protože autobusy mají zpoždění kvůli frontám řidičů snažících se odjet. Takže pokud můžete přijet a odjet na kole nebo po svých, udělejte to. Jinak počítejte s tím, že vám cesta domů po ohňostroji nějaký čas zabere.


A jestli máte pár drobných v kapse navíc, pronajměte si loďku a sledujte ohňostroj z vody! :)


P.S. Doprovodnou hudbu ke každému ohňostroji nebo více informací můžete najít na oficiálních stránkách http://hondacelebrationoflight.com/.


Na hrad či na pláž?

Když se chcete jít v létě na Shakespeare v Praze, jdete na hrad. Když na něj chcete jít ve Vancouveru, jdete na pláž. Místní festival se jmenuje "Bard on the Beach" a letos slaví už svoji 27. sezónu. 


Probíhá vždy od června do září a za jeho účelem se na pláží postaví mini stanové městečko se dvěma scénami. Na hlavní scéně se hrají klasická a populárná díla a na malé scéně méně známe hry. Na místě si můžete zakoupit něco na zub i k pití a můžete si dokonce objednat piknik, který vám bude naservírován před začátkem hry. Doporučuji si předem přečíst děj hry, pokud neznáte, protože ta stará angličtina může dát docela zabrat. Ale pokud byste to nestihli, přibližně 45 minut před každým představením vám přímo na místě stručně představí děj hry.


My jsme letos zavítali na Veselé paničky Windsorské a moc jsme si to užili. Měli jsme tedy klasické Vancouverské počasí, kdy pršelo jako z konve, ale všechno je tam kryté, takže to nebyl problém. Jen doporučuji vzít si s sebou něco teplejšího, protože s postupem večera je tam trochu chladno.

Tady jsou pro zájemce oficiální stránky festivalu: Bard on the Beach

Jóga

Vancouver je město józe zaslíbené. Nejen, že neustále potkáváte někoho v legínách a s karimatkou v ruce, ale je tu podle mne tolik studií, že kdybyste každý den chodili na jógu po celý rok, pokaždé byste mohli jít do jiného studia. No, tolik možná ne. :) Ale je jich tu opravdu hodně. Včetně trochu zvláštních jako nahá jóga, paddleboard ga, což je jóga na surfovacím prkně nebo bunny jóga, kdy kolem vás běhají roztomilí králíčci. Na obranu posledního zmíněného nutno dodat, že se jednalo o charitativní akci na podporu zvířecího útulku.

Paddleboard yoga
A jóga s králíčky.
Léto ve Vancouveru je ve spojení s jógou ještě o něco lepší, protože můžete cvičit i venku a které kurzy jsou zdarma. Jedním z nich je Kits Space Beach Yoga , což je jóga hned na pláži v oblíbené čtvrti Kitsilano a běží celé léto. 

Druhým místem, možná trochu klidnějším je Dude Chilling Yoga, která probíhá v Guelph parku. "Guelph Park" je oficiální jméno parku, ale častěji tento park uslyšíte pod jménem "Dude Chilling Park" neboli hodně volně přeloženo "Park odpočívajícího týpka. :) 

V roce 1991 zde byla instalována dřevěná socha, která má připomínat ležícího člověka. Místní umělec Viktor Briestensky se touto sochou inspiroval a v roce 2012 zde umístil jako vtip ceduli s nápisem "Dude Chilling Park". Ta byla krátce na to stažena, ale místní rezident uspořádal online petici, ve které se sešlo dostatek hlasů na je podporu. A to místní radnici přesvědčilo, aby zde ceduli umístili permanentně.


Krásné léto všem!:)


Žádné komentáře:

Okomentovat