pátek 26. srpna 2016

České kořeny ve Vancouveu

Příští týden tady bude premiéra zajímavého dokumentu, a tak bych se o něm chtěla krátce zmínit. Jmenuje se 'České kořeny ve Vancouveru' a mapuje životy Čechů, kteří za minulého režimu z různých důvodů odešli a začali život v nové zemi. Tvůrci dokumentu Martina Fialková a Tomáš Kubák už zmapovali osudy našich krajanů ve Švýcarsku, Rakousku a Švédsku. Teď je na řadě Kanada a konkrétně Vancouver.

Premiéra se bude konat ve čtvrtek 1. září od 18:30 v H.R. MacMilan Space Centre. Adresa je 1100 Chestnut Street ve Vancouveru. 
A tady pár slov od autorů samotných ohledně jejich dokumentu.


Produkce zaměřením čtvrtého dílu reaguje na výzvy českých krajanů v Kanadě, kteří měli možnost zhlédnout předchozí tři „evropské“ díly Českých kořenů. Čím se emigrace do Kanady, podmínky pro ni a přizpůsobení se tamní společnosti liší? Ve čtvrtém pokračování se pokusíme najít odpověď. Jak Češi v tomto nejvzdálenějším koutě Kanady žijí dnes, co v Kanadě dokázali, co našli a co ztratili? Jaký vztah k zemi svých rodičů mají jejich potomci? Fenomén politické emigrace se ve světě stále vrací a aktuální je i dnes. Divák se v cestopisné zkratce seznámí i se životem na pobřeží Britské Kolumbie, nejvzdálenější kanadské provincie, kde přímořský a zároveň horský charakter formuje i své obyvatele včetně českých krajanů. Snímek doplňuje už tradičně i tematická hudební složka.

 Více informací o cyklu České kořeny naleznete zde.

Nejen, že dokument samotný bude stát za to, ale lokalita promítání je také skvělá pro turisty a poznávání. A pro zájemce pár tipů, jak spojit premiéru s poznáváním. Hned vedle je Museum of Vancouver, které mapuje historii města a je vynikající. Je to také hned vedle oceánu, takže můžete dorazit dřív a zaposlouchat se do zvků vln. Populární tržnice Granville Island je asi 20 minut pěšky a cesta vede podél oceánu, takže je to i příjemná procházka. Pokud byste byli v downtown, což je na druhé straně přes vodu, nejrychlejší bude použít False Creek Ferries. Jsou to malé lodičky, které propojují různé části zátoky False Creek. A vystoupíte na zastávce "Maritime Museum", která je hned u stejnojmenného mořského muzea a pár minut chůze od Space Centre.

Tak za týden na viděnou. :)

Pohled ze vzduchu na Space Centre a Museum of Vancouver, které sídlí ve stejné budově.

Žádné komentáře:

Okomentovat