neděle 26. února 2017

Bowling o 5 kuželkáchJiž několikrát jsem tady zavítala na bowling a stojí za zmínku, že ho tady hrají trochu jinak. Klasický bowling, jak ho známe, o deseti kuželkách a s velkými bowlingovými koulemi tady samozřejme můžete hrát taky, ale populárnější je tzv. „5 pin bowling“ neboli bowling o 5 kuželkách a s menšími koulemi na vrhání.


Po troše hledání jsem zjistila, že tenhle druhý tip bowlingu se dokonce nachází jenom tady v Kanadě! Všechno začalo v Torontu v roce 1909, kdy se začal rozmáhat klasický bowling. Jistý Thomas Ryan, majitel bowlingového klubu, dostal několik stížností od zákazníků, že je klasický bowling moc náročný, koule těžké a hra je pomalá.
V roce 2009 bylo stoleté výročí tohoto sportu.
 Trochu si s tím pohrál, kuželky zmenšil o 75% a kouly navrhl akorát do ruky a z gumy, aby neklouzala. Tento nový typ bowlingu získal rychle na popularitě a dodnes si ji drží ve větších i menších městech.

I pravidla jsou trochu jiná. Za každou kuželku dostanete například různý počet bodů, podle toho v jaké jsou poloze. To je i jeden z důvodů, proč tato hra nabízí více prostoru pro strategickou hru v porovnání s tím 10-kuželkovým. Dokonalou hrou můžete získat 450 bodů, které se ale dosahuje méně často než v klasickém bowlingu. Kanadská asociace udává, že přibližně 30 her ročně skončí dokonalým výsledkem.


Díky tomu, že je hra fyzicky méně náročná, jsou tu velmi rozšířené i dětské a seniorské ligy a celé rodiny si mohou jít zahrát společně nehledě na věk, což je moc fajn. I za sebe můžu říct, že mi to vyhovuje líp. Nedávno jsem byla hrát klasický bowling a prsty jsem z toho měla bolavé ještě další den.
 Mezi další sporty spojené s Kanadou patří samozřejmě hokej, ale například i basketbal, který byl vynalezen kanadským učitelem Jamesem Naismithem na americké univerzitě v roce 1891. Během dlouhých deštivých zim v Nové Anglii potřeboval sport, který lze hrát uvnitř, udrží kondici sportovců a nezničí vybavení hal. A basket byl na světě. Pak je odsud také lakros a méně známý „ringette“, který se v zimě hraje na ledě a v létě v hale. Je podobný hokeji, ale místo puku se hraje s gumovým kroužkem. 

Ringette

Žádné komentáře:

Okomentovat