neděle 30. dubna 2017

Tokio - část druhá: každodenní jídloCo by to bylo za cestování, kdybychom do sebe denně neprali alespoň 6 chodů jídel a nelezlo nám to ušima. Tokio bylo pro nás ale trochu jiné, protože hodně pokrmů známe z Vancouveru, kde je široká japonská komunita. A tak jsme se s chutí pustili do porovnávání.

Nudle stokrát jinak

Na nudlová jídla narazíte na každém kroku, a protože jsou jak dobrá i levná, je to ideální jídlo pro cestovatele. Nejčastěji jsme si dávali polévku ramen. Pro detailní popis o co se jedná se můžete podívat na tento příspěvek. http://stripkyzvancouveru.blogspot.ca/2013/04/japonska-kuchyne-v-tradicni-i-moderni.html

Výborný vývar a plátek šťavnatého vepřového je standardní.
Tady byl vývar s miso pastou, která se vyrábí ze sojových bobů.

Po chuťové stránce byly tyto polévky podobné těm, co známe z Vancouveru, kde jsou velmi populární. Ale zajímavá byla jejich každodennost. Když si v Čechách chcete dát rychlé jídlo, koupíte si párek v rohlíku, chlebíčky nebo hamburgra. Tady si dáte polévku ramen. Restaurací je nekonečně a jsou to jak ty velké s posezením, nebo jen stánky, kde si dáte polévku na stojáka. Dokonce i na jedné zastávce vlaku jsme viděli ministánek s touto polévkou.


Toto ramen bylo jen se zeleninou, což byla příjemná změna.
 
Je libo ramen na stojáka?
 A tady jsou další typy nudlových jídel.

Polévka s nudlemi udon má silnější nudle a tady je servírována se smaženým tofu a smaženou zeleninou, kterou do polévky namáčíte.
Nudle soba jsou z pohankové mouky, a tady se servírují na studenou a namáčí se do sojové omáčky. K tomu dostanete rýži, vajíčko, smaženou zeleninu a krevety.
Tyto polévky naleznete také v mnoha instantních formách a dokonce i v pouličních automatech.Některé plechovky jsou ohřáté, takže stačí jen otveřít a máte oběd.
Japonské curry

Dalším jídlem, jehož popularita je tak velká, že se dá skoro považovat za národní jídlo, je japonské curry. Curry bylo původně v Japonsku představeno skrze britskou kuchyni a bylo považováno spíše za západní jídlo. (Britové se zase inspirovali touto omáčkou v Indii :)). Ale dnes už je považováno ze velmi typický japonský pokrm. Najít se dá skoro na každém kroku a je velmi dobré.
Pro zjednodušení venku si objednáte jídlo, zaplatíte přes automat a uvnitř jen odevzdáte lístek s obejdnávkou.
Základem je hustá omáčka s curry a dalším kořením, která se servíruje s rýží. Někdy jsou v omáčce kousky masa a zeleniny, a velmi často ho dostanete se smaženým řízkem. Je to velice chutné a nenásilné jídlo, takže ho můžete jíst skoro každý den. Oblíbené je také v domácnostech, protože si můžete koupit kostky tohoto curry v různých příchutích, smícháte s vodou, ohřejete a večeře je hotová.

Instantní curry.
Oblíbené jsou také curry bun, smažené housky plněné curry omáčkou.
Izakaya

Izakaya jsou bary/restaurace, které jsou připrovnávané k irským hospodám. Lidé tam často chodí večer popít a posedět s přáteli nebo kolegy z práce. Nabídka alkoholu je široká a k tomu si můžete objednat i jídlo, což jsou ve většině případů grilovaná masa na špízu (hlavně kuřecí maso – yakitori) a další drobné pokrmy. Vždy dostanete malé porce, takže to je ideální na ochutnávání a sdílení jídla s přáteli. Je to něco na styl tapas.

Kuřecí špízy naleznete v mnoha podobách.
Toto jsou například pouze kuřecí chrupavky.

Smažené tofu bylo výborné.
Objednávky podáváte přes tablet na stole, což je příjemné usnadnění.

Žádné komentáře:

Okomentovat