úterý 30. května 2017

Krásné výhledy i zahrady - Queen Elizabeth Park


Na chvíli si odskočíme z Tokia zpátky do Vancouveru, protože jaro už konečně nastupuje (ačkoli letos velmi velmi pomalu) a s ním se místní parky začínají ukazovat v tom nejlepším světle. Dnes se podíváme na park, který by neměl vynechat, jak ten, co jen projíždí, tak ten, co se zdrží o něco déle. Jedná se o Park královny Alžběty, který nabízí nejen krásné zahrady, ale také pěkný výhled na město a hory za ním.


Historie
Tento park o rozloze 52 hektarů a výškou 152 metrů nad mořem je nejvyšším bodem ve Vancouveru. Každoročně ho navštíví okolo 6 milionu turistů a jedná se o druhý nejoblíbenější park hned po Stanley Parku. Původní název tohoto kopce byl „Little Mountain“ (Malá hora) a tento název ještě dnes zaslechnete od některých starousedlíků.


Na konci 19. století zde byl lom na bazalt, ze kterého se stavěly místní silnice. Jakmile zásoby tohoto nerostu došly, místo zůstalo zcela holé a škoda pohledět. Kanadská Pacifická železnice (CPR – Canadian Pacific Railway), která byla původním majitelem těchto pozemků, nabídla již v roce 1919 možnost odprodeje Městské správě parků, ale k ničemu nedošlo.

Až po dalších 10 letech, kdy místo chátralo, město nabídku přehodnotilo a pozemky odkoupilo spolu se dvěma funkčními rezervoáry na pitnou vodu. Ty jsou funkční mimo jiné dodnes a v roce 2007 bylo nad nimi postaveno malé náměsti s fontánou, která je v létě obsypána malými i dospělými. Ať si zákazy říkají, co chtějí. :)

Odkrytý rezervoár na pitnou vodu.
 V roce 1930 místní Tulipánová asociace navrhla přeměnit bývalý lom na výstavní zahradu a to částečně předurčilo budoucí směřování do té doby zanedbaného místa. Koncem 30. let bylo městem odsouhlaseno, že tento pozemek bude přetvořen na park a rekreační prostor. Což bylo i slavnostně potvrzeno králem Jiřím VI. a královnou Alžbětou při jejich návštěvě Vancouveru v roce 1939.

  
Největší atrací jsou dvě „utopené zahrady“, které se nachází na místě původních lomů. Na jejich designu se z velké části podílel Bill Livingstone, v té době vedoucí Správy parků, který se zasloužil o vznik mnoha výstavních parků ve Vancouveru. V každém ročním období vypadají trochu jinak a stojí za návštěvu.


Obrázek kolibříka vysázený z květin.
 Na památku dokončení hlavních terénních úprav v roce 1954 zde v tomto roce byla zakopána časová kapsle kousek od Bloedel Conservatory a ta má být znovuotevřena v roce 2054. Tak když budete okolo, stavte se mrknout, co tam bude. :)

Dále se tu nachází růžová zahrada, která byla vybudována v roce 1967 ke 100-letému výročí založení Kanady. Záměrem tohoto parku bylo mimo jiné vybudovat první arboretum ve Vancouveru a dnes tu můžete nalézt okolo 1500 druhů stromů z celé Kanady a také některé exotické druhy rostlin. Nejvyšší stromy, které tu naleznete jsou okolo 60 let staré. Podobně jako v jiných částech Vancouveru, i tady v Queen Elizabeth Parku se nachází velké množství japonských sakur, které na jaře lákají mnoho svých přiznivců.
Rekreační aktvity

Jak už bylo řečeno, jedním z původních plánů bylo zde vybudovat i místo pro rekreaci. A tak zde naleznete tenisové kurty, basketbalové hřiště, minigolf, frisbee golf nebo bowlingový klub. V minulém roce zde byla také přes léto vybudována zip line dráha, lanový skluz, při kterém se natáhlo přes jednu část lomu lano. Odvážlivci připoutaní v sedáku se tam pak mohli sklouznout. Atrakce to bylo úspěšná, ale i kontroverzní, protože mnoho návštěvníků vidělo adrenalinovou atrakci uprostřed klidných zahrad jako rušivou.

Umění v parku
(fotky budou brzy doplněny)

Naleznete zde také několik uměleckých kousků, které stojí za vidění. Asi nejznámějším dílem je „Knife Edge-Two Piece“ od britského umělce Henryho Moora, který byl parku darován místním dřevařským magnátem Prenticem Bloedelem. Ten byl mimo jiné velkým mecenášem umění a vzdělání ať už ve Vancouveru nebo v Seattlu a znovu se o něm zmíním ve spojitosti s tropickým skleníkem Bloedel Conservatory. 

Tato bronzová socha je zde od roku 1962 a je to jedna ze tří kopií. Druhá se nachází v budově parlamentu v Londýně a třetí na Rockefellerově panství v New Yorku. V době jejího umístění se jednalo o první sochu ve městě, která nebyla památníkem a dnes je to nejcennější umělecké dílo ve Vancouveru v hodnotě okolo 18 milionů dolarů.

Populárním fotografickým kouskem je sousoší „Photo Session“ od J. Sewarda Johnsona, Juniora, které je jak povedené tak vtipné vzhledem k tomu jak populární místo na fotografie tento park je.

Nejnovějším přírůstkem jsou „Love Locks“ což je sousoší věnované věčné lásce. Populární novodobý zvyk, kdy zamilované páry připevní zámek se svými iniciály na most, bránu či podobně a zahodí klíč, byl tomutu dílu inspirací. Vzhledem k tomu, že tyto zámky jsou mnoha městům noční můrou, protože jejich odstraňování stojí mnoho času a peněz, Vancouver se rozhodl pro kompromis a vytvořil konstrukci, která slouží výhradně tomuto účelu. Design navrhl místní umělec Bruce Voyce a sousoší by mělo udržet několik tisíc zámků. Klíče od zámku pak páry mohou vhodit do krabičky hned vedle a až se jich nahromadí větší množství, budou roztaveny a materiál bude použit na výrobu další sochy.

A když jsme u těch zamilovaných párů, Queen Elizabeth Park je velice populární na pořizování svatebních fotografií. Díky svým výhledům a zahradám zde v létě a o víkendech narazíte na zástupy svatebčanů, kteří si zde pořizují památné fotografie.


A příště se podíváme na tropický skleník Bloedel Conservatory, který se v tomto parku také nachází. Atrakce, která stojí jak za návštěvu, tak za vyprávění.

Žádné komentáře:

Okomentovat