čtvrtek 29. června 2017

Pohled do zákulisí - Doors Open VancouverMinulou sobotu tady proběhla příjemná akce, která se pravidelně objevuje i v jiných městech po světě. Jmenuje se „Doors Open Vancouver“ a v tento den se vám naskytne možnost navštívit různé budovy ve městě a dozvědět se něco o jejich historii i funkci. Letos bylo k vidění 16 míst od divavel až po záchranou stanici pro zvířata. Nám se jich podařilo vidět 7 a některé stojí za zmínku.


Sousedská továrna na výrobu tepelné energie Southeast False Creek  
(Southeast False Creek Neighbourhood Energy Utility)

Tato továrna na výrobu tepelné energie byla postavena v době Olympijských her v roce 2010 nedaleko olympijské vesnice u zátoky False Creek. Byla vybudována s vidinou budoucího rozvoje celé čtvrti a snahou snížit produkci skleníkových planů. Za zmínku stojí, že v době před olympiádou zde byla zanedbaná čtvrť, dnes tady vyrůstá jedna z nejhustěji zastavěných čtvrtí ve městě.


 Jedná se o první továrnu v Severní Americe, která zachycuje teplo z odpadní kanalizace a posléze ho vysílá zpět do oběhu k vytápění budov okolo. V současné době takto vytápí 30 budov, při čemž v každé je okolo 300 bytových jednotek. Fascinovalo mne, že samotná továrna je relativně malá a při tom je schopná fungovat nesmírně efektivně a zásobovat teplem několik tisíc lidí.

Ikonickou součástí této továrny je 5 komínů, které vystupují až nad Cambie bridge a kromě svého primárního účelu byly navrženy i jako veřejný umělecký prvek. Na jejich vrcholku jsou LED světla, která mění barvu od modré po červenou podle toho jak vysoká je spotřeba energie.

Městská radnice

Radnice se nachází kousek od stanice metra Canada Line na křižovatce ulic Cambie a 12té a je dobře viditelná z různých částí města. Postavena byla v roce 1936 v moderním klasickém stylu s detaily art deco. Byla to jediná veřejná budova postavená v době velké deprese a měla reprezentovat rozšíření města, které vzniklo sloučením čtvrtí Point Grey a South Vancouver. Zároveň to byl také způsob jak přinést nějaký zdroj práce. Vzhledem k době, kdy byla postavena, nebyly ale žádné peníze navíc vloženy do detailních plán a to je prý jedním z důvodů, proč jsou její místnosti velmi tmavé. Budova byla postavena za 330 dní za cenu 1 milionu dolarů a má 12 pater. Sídlo zde má jak starosta, tak městká rada o 12 členech.
311 Call Centre
 
Když se místní obyvatelé potřebují zeptat na cokoli spojené se správou města nebo podat stížnost na své sousedy, mohou zavolat na bezplatnou linku 311. Tato linka má v pohotovosti každý den 40 zaměstnanců, kteří ročně odpoví na milion telefonátů. Během naší prohlídky jsme měli možnost podívat se na vyhledávací programy, které zdé používají a dozvěděli se mimo jiné, že zaměstnanci jsou připravováni 3 roky, než je jim povoleno odpovídat na všechna témata.

Zaujala nás také kuchyňka, která měla nejen hezký výhled na oceán, ale také neobvykle velké množství mikrovlnek a pečících mini-troub. Měli dokonce i vaflovač, tak jsem hned zjišťovala, jak často si vafle připravují. To víte, člověk se se musí zajímat o priority, kdyby mne to sem náhodou jednou pracovně závalo. :)


Výhled byl mimo jiné i na tyto malby, které nejen slouží jako veřejné umění, ale každý z pruhů reprezentuje kam za 25 let vystoupá voda oceánů, pokude bude globální oteplování postupovat stejným tempem. Z toho nás ůsmě trochu přešel, protože budova, ve které jsme stáli by už byla z poloviny pod vodou.

Marine Building

Navštívili jsme i další budovu ve stylu art deco, Marine Building. Ta byla postavena v roce 1930 a po určitou dobu to byla nejvyšší budova v Britském impériu. Měří 98.7 metrů a objevila se v několika filmech i seriálech. Dle jejích architektů, kterými byli McCarter & Nairne, měla budova evokovat skalní útes vystupující z vody, který je osázený mořskou faunou a florou. A ono to tak opravdu trochu i vypadá. Když vstoupíte krásnými masivními dveřmi do vestibulu, po stěnách uvidíte obrázky všelijakých mořských živočichů, rostlin a lodí. Pro mnoho starousedlíků je tato budova jedním z charakteristických rysů Vancouveru a ve světě je ceněná jako jedna z významných budov postavených ve stylu art deco.

V době kdy výškou přesahovala okolí.

Dnes byste ji přes mrakodrapy skoro přehlédli.

I hodiny tu mají místo čísel mořské tvory

Žádné komentáře:

Okomentovat