Jak už jsem naznačila minule, velmi snadno v Ottawě dojdete pocitu, že se jedná o vládní město. Ambasády, vlajky a sochy významných státníků jsou skoro na každém rohu a v centru města je navíc večer a o víkendu liduprázdno. Žádní státní zaměstnanci (což jsou tady skoro všichni) totiž už nejsou v práci. Dojem státnosti a zastupujícího města Kanady také podtrhuje množství muzeí, které se zaměřují na kanadskou historii. Pokud se zajímáte o politiku a historii, a náhodou o tu kanadskou, jeďte do Ottawy, o tom žádná. Tady je drobný výčet. Nalézá se tu Kanadské muzeum historie, Kanadské muzeum války, Kanadské muzem studené války nebo Muzeum o historii kanadské měny. Samozřejmě nechybí Národní galerie a mnohé další.
Socha pavouka před Národní galerií. |
Budova muzea trochu vypadá jako obrovský bunkr. |
Tolik vojenské mašinérie na jednom místě jsem asi nikdy neviděla. |
Všechny ty znaky státnosti a muzea v hlavním městě nás samozřejmě vedly k různým otázkám ohledně země samotné. Jedná sice o jednu zemi, ale musíte překonat 6 časových pásem od jedné strany na druhou a nachází se tu 7 klimatických zón. Je možné zajímat se jako obyvatel Kanady o zájmy státu nebo dalších měst a provincií, když je všechno tak daleko? Došlo mi to jasněji až tady v Ottawě, která reprezentovala všechny provincie. Ve Vancouveru vazbu ke státu jako takovému nebo jiným provinciím tolik nepociťuju, člověk sleduje, co se děje v Britské Kolumbii, ale tím to i přibližně končí. Na plochu Kanady by se vešla celá Evropa a ještě víc se všemi svými různými národnostmi. Jak moc se liší Kanaďané z východního a západního pobřeží? No nevím, odpovědi zatím nemám. Ale aspoň jedno je jasné. Silnou vazbu ke státu a kanadské identitě tady každý pociťuje když se hraje mistrovství světa v hokeji.
Tak trochu netradiční mapa Kanady. |
Trochu odbočka, ale stále v tématu. Takhle vypadají nové pasy, když je dáte pod ultrafialové světlo. Není to paráda?:) A na každá stránce je něco jiného z kanadské historie. |
A jde se jíst. Na jednom blogu o jídle psali, že když jste se chtěli dobře najíst v Ottawě před 10 lety, museli jste jet do Montrealu. To už dneska úplně neplatí, ale trochu vám to udělá obrázek, že se i dnes úplně nejedná o kulinářskou metropoli. Ale ochutnali jsem tam několik dobrých italských sendvičů z vyhlášeného italského obchůdku Di Rienzo v italské čtvrti a také nás neminula shawarma, která byla skoro na každém kroku. Jen pro upřesnění, to co je pro Turky döner kebab a pro Řeky gyros, je pro Araby shawarma. Jsou mezi nimi nějaké odlišnosti, ale v principu jsou stejné.
Také bylo povinnosti navštívit Byward Market, což je zastřešený trh se všemi možnými dobrotami. Nejvíce nás tady zaujali dvě věci. U stropu je instalován mrak, ze kterého vykukují klobásky, čuníci a další. Že by se jednalo o řezníkův ráj?
Mrak plný vepřového. |
"Obama cookies" |
Žádné komentáře:
Okomentovat