čtvrtek 20. srpna 2015

Minipivovary po Kanadsku

Minipivovary zde nabývají posledních několik let velké popularitě, podobně jako je tomu jinde ve světě i u nás. Jen toto jaro byly ve Vancouveru otevřeny 4 nové pivovary a to všechny ve čtvrti Mount Pleasant. Shodou okolností je to čtvrť, ve které bydlíme. Že by to bylo znamení, abychom pili více piva?  Hmmm. :) Celkově se ve Vancouveru v současné době nachází okolo 3O minipivovarů.

Pivovar Bomber - náš favorit jako kvalitou piva tak skvělým retro stylem jejich značky.
Čtvrť Mount Pleasant sahá svojí pivní historií až do roku 1888. Vzhledem k tomu, že se tady v té době nacházelo mnoho potoků a říček, bylo to ideální místo pro založení pivovarů. A přezdívka čtvrti byla Brewery Creek neboli Pivovarní zátoka. Oblast Mount Pleasant pak bylo dlouhou dobu centrem lehkého průmyslu a z toho těží i dnešní minipivovary, které tu nalézají ideální prostory. Minipivovary se ale nacházejí ve větší či menší míře po celém Vancouveru.

Pivnice Main Street se nachází v budově z roku 1913, kdy se tato čtvrť ještě jmenovala Brewery Creek.
 Minipivory jsou tady zajímavé i z jiného úhlu pohledu a to je prodej a pití alkoholu na veřejnosti. Oproti Čechám a Evropě je tady pohled na alkohol mnohem striktnější. Nekoupíte ho nikde jinde, než ve specializovaných obchodech, Liquer Stores, a samozřejmě zapomeňte na pití alkoholu na veřejnosti. A právě minipivovary začaly tato pravidla trochu nabourávat. Když tyto pivovary začaly před lety fungovat, nesměly své pivo prodávat samy, ale musely ho buď dodávat restauracím nebo právě do těchto specializovaných obchodů s alkoholem. Asi před dvěma lety dostaly povolení, aby přímo v pivovaru, kde vaří pivo, otevřely tzv. tasting rooms, neboli testovací místnosti. A právě tento krok odstartoval jejich zatím neutuchající popularitu. Lidé totiž mohou přijít posedět přímo do pivovarů, ochutnat jejich nabídku piv, která je většinou zajímavější, než ta od tradičních velkých pivovarů, a když máte hlad, můžete si tam koupit i různé chuťovky k jídlu.Většina minipivarů má i zajímavé interiéry, což příjemně přispívá k celkovému zážitku.

Ve všech pivovarech si můžete objednat "flights" neboli letku s různými druhy piv.
Interiér pivnice Brassneck.
Dalším důležitým krokem, který podpořil fungování minipivovarů, byla úprava zákona z minulého roku, která umožnila prodej piva a vína (a od letoška i destilátů) z malých regionálních pivovarů a vinařství na farmářských trzích. Nám se to může zdát jako maličkost, ale prodávat tady alkohol mimo kamenný obchod s licencí a ještě na veřejném místě, kde všude okolo pobíhají děti, je velký krok. Když jsme se ale zeptali, kde toto pivo můžeme vypít, poté, co jsme si ho na trhu koupili, jasnou odpověď už jsme nedostali. Uvolňování opatření prodeje a konzumace alkoholu tady určitě je, ale zároveň je to stále se vyvíjejíc proces, kde je ještě mnoho nejasností.


 Pokud si budete chtít přinést domů čerstvě natočené pivo z minipivovaru, skvěle vám k tomu poslouží tzv. growlers. Jsou to džbánky, které můžete koupit v jakémkoli minipivovaru a zároveň je použít ve všech dalších minipivovarech. Mají několik různých velikostí, ale hrdla a víčka jsou u všech stejná, aby se daly použít na různých místech. Každý pivovar prodává džbánky se svým logem, takže můžete vždy vypozorovat, kdo má jaký pivovar oblíbený. :) Chodíme si pro točené pivo moc rádi, ještě aby ne, když to máme skoro za rohem. A pro cyklisty už mají vychytávku, speciální growler držák na kolo.

Naše growler kolekce. :)
Něco pro cyklisty. :)

Pokud byste měli zájem o podrobnější informace ohledně minipivovarů a zákonů s nimi spojených v Britské Kolumbii, můžete se podívat zde. Kdybyste chtěli jet na ochutnávku i do US, tak nejbliží města pivařům zaslíbené, jsou Seattle a Portland (big time). Tady najdete seznam minipivovarů, které jsou ve Vancouveru a v Britské Kolumbii. A kdybyste chtěli projít minipivovary ve Vancouveru s průvodcem, tak tady je info.

A kdo ví, třeba si za pár let budeme moct jít sednout s našimi džbánky na pláž a v klidu si pivo vychutnat i na veřejnosti.


Opět Bomber - tentokrát větší balení piva v plechovkách.
A co je uvnitř.
Plzeň a utopenec na konec, co víc si přát.

Žádné komentáře:

Okomentovat